Aktualności

Ciekawostki, newsy i wiele więcej...

DOLORES MOSQUERA „Praca z głosami i zdysocjowanymi częściami”

„Praca z głosami i zdysocjowanymi częściami” to pierwsza, przetłumaczona na polski, książka Dolores Mosquera.
To książka, która zarówno o głosach jak i o częściach opowiada z perspektywy zaburzenia dysocjacyjnego. Objawy zaburzeń dysocjacyjnych z perspektywy psychoterapeuty od zawsze były trudnym tematem, tym większa zasługa autorki, że udało jej się połączyć zarówno aspekt teoretyczny jak i wskazówki praktyczne a wszystko to poparła transkrypcjami z realnych sesji, jakie prowadziła ze swoimi pacjentami.
To książka przede wszystkim dla psychoterapeutów, którzy, niezależnie od podejścia w jakim pracują, chcą zrozumieć objawy swoich pacjentów. Dolores w niezwykle praktyczny sposób tłumaczy jak dotrzeć do źródła zaburzeń dysocjacyjnych i jak, wraz z pacjentem, zrozumieć ich funkcję.
Pokazuje też, że nawet najbardziej agresywne części czy głosy nie są odrębnymi bytami, osobowościami czy „rzeczami”, które przychodzą z zewnątrz i, że powinniśmy postrzegać je raczej jako „trwałe wzorce myśli, uczuć, percepcji, przewidywań, intuicji i zachowań” samego pacjenta. Uczy jak istotnym jest obudzenie w sobie szacunku i zdrowej ciekawości zarówno wobec samego pacjenta jak i wobec jego objawów i ich historii.
Być może ten właśnie aspekt jest powodem, dla którego po tę książkę sięgają również sami pacjenci, którzy próbują dowiedzieć się, dlaczego nie potrafią zrozumieć ani samych siebie ani sowich zachowań…

 

ZOBACZ